2017. október 30., hétfő

A megszokáson túl

Van egy nagyon fontos hely, amelyet sajnos teljes mértékben kezdenek lejáratni a médiában. Ez a komfortzóna. Teszik ezt azzal, hogy olyan emberek használják, és magyaráznak arról, hogy ki kell lépni a komfortzónából, akik soha életükben azt el nem hagyták,  mindig csak a megszokott köreikben, a saját világukban mozogtak. Mások rosszkor és rossz pillanatban használják a kifejezést. Manapság a legtöbb ember ha meghallja, már legyint. Pedig nagyon fontos dologról van szó. Az emberek többségének az életében rendszeresek az elakadások. (Én úgy másfél - két évente komoly döntéseket kell, hogy hozzak és komoly változásokat teszek azért, hogy haladjak előre akár szakmailag, akár családi életben, mindig lehet valamit jobbá tenni). Ezeket az elakadásokat értelmezni kell, feldolgozni, megnézni, hogy milyen lehetőségek és segítségek vannak ennek a feloldásához. Ez általában egy hosszabb és nem túl egyszerű feladat, hiszen egy-egy elakadás akkor sokkal összetettebb, akár múltra visszanéző okokat is rejthet magában.
Ahhoz, hogy a változásokat létrehozzuk, ki kell lépni a komfortzónánkból, az igaz. De ezt nem lehet csak úgy könnyedén megtenni. Ehhez sok feladatunk van. Nem elég a naplónkba, telefonunkba, BuJo-nkba feljegyezni, hogy mit szeretnék változtatni. Ez még önmagában nem elég. 

Komfortzónával különben nincs semmi baj, mindaddig, amíg nem jön valami megoldandó probléma. Mert akkor bizony el kell szakadnunk tőle. Az elmúlt évben rengeteget olvastam különböző fórumokon hétköznapi, párkapcsolati, személyes problémákról. Mindig ledöbbent, hogy hány ember éli az életét abszolút túszként, csapdában. És azonkívül, hogy ezt egy fórumban megosztja, és próbál hasonló helyzetben lévő emberektől támogató kommenteket kapni, gyakorlatilag nem tesz semmit. Mert úgy érzi, hogy ha nincs egyedül ezzel a problémával, akkor valójában minek változtatni. Tűrni kell, viselni, ez a helyzet, nincs mit tenni. De mindig lehet valamit csinálni, mindig vannak lehetőségek. 

 Ha nem lehet elérni (bár azért sokszor el lehet-erre is vannak megoldások), hogy a párja eljöjjön egy párkapcsolati mediációra, akkor el lehet jönni egyénileg, legalább a saját oldalt megnézni, hogy mit lehet változtatni. Ha valaki úgy érzi, hogy nincs ideje semmire mert elveszik a gyerekek és a háztartás hétköznapi rutinjában- jó hír: mindig lehet találni időbeosztási problémákra megoldásokat. Ha teljesen belefásult a munkájába, nincs motivációja- megnézzük, hogy milyen inspirációs lehetőségeket lehet találni...stb. Sorolhatnám a szituációkat- a legtöbb helyzetre van megoldás. Van amire gyorsan és van amihez hosszabb út vezet. Ami közös mindegyikben jól kell a célokat megfogalmazni- és akkor összeszedhetjük a hozzá vezető út szükséges teendőit, lehetőségeit. Ha ez meg van, akkor már nyugodt szívvel kiléphetünk a komfortzónánkból, hogy elérhessük ezt, hogy a változások sikeresek legyenek. 


Mert ez az életünk van, próbáljuk már jól érezni magunkat benne. De a saját lehetőségeit mindenkinek magának kell megteremteni. Legyél jó önmagadhoz és adjál esélyt arra, hogy élvezd a hétköznapokat is.