2018. október 25., csütörtök

Párkapcsolati filmek 3. - Kizárólag öttől-hétig


„Az élet pillanatok gyűjteménye. Az a lényeg, hogy minél több jó pillanatod legyen.”


Kizárólag öttől - hétig.  A szabály, amitől eltérni nem szabad. A jelzés, amely egy megállapodáson alapuló házasság, két intelligens és érzékeny ember nyitott szemléletű kapcsolatának alapja. Öttől hétig homály fedheti, hogy kivel és mit csinálnak. De akár el is mesélhetik hiszen bíznak egymásban, alkalmazkodnak szabályaikhoz. Működik, de tényleg működhet?
Eljön a pillanat amikor a  francia nő egy amerikai fiúba szeret bele. Akinek ez nem természetes. Aki felvállalja a szabályokat de mégsem bírja. Mert az érzelmek mindent borítanak, mert ő másképp és más szabályok által élne. Dönteni kell.

Szép,  intelligens, emberi megközelítésű film.

Tetszett.

„Egy nap ha gyerekeid lesznek megérted, hogyha elhagyod őket, önmagadat hagyod el.”


2018. október 9., kedd

Változások az életünkben- KR.É.Műhely őszi találkozói

Változások az életünkben folyamatosan történnek. Van amit mi szeretnénk és van amit az élet hoz magával. Az, hogy ezeket hogyan éljük át, miként tudjuk feldolgozni, akár felhasználni céljainkhoz, vagy milyen módszereket használunk túlélésükhöz nagy mértékben függ attól, hogy mennyire ismerjük önmagunkat. ÖnISMERET.

Miért is olyan fontos ez? Mert ahhoz, hogy jó célokat tűzzünk ki, jó terveket készítsünk, ez elengedhetetlen ismeret. A változások jönnek, ha kérjük őket, ha nem akkor is. Sokszor mi magunk akarunk változtatni lehet az kicsi terv (egy stílus, egy frizura), vagy komoly élettervi változtatás (új munkahely, karrier célok tervezése), vagy a magánéletünk rendbetétele. Ehhez nem csak a saját határaimat, igényeimet, nyitottságomat, boldogságra való képességeimet kell ismernem hanem azzal is tisztában kell lenni, hogy vajon milyennek látnak mások?

Ma már szinte minden ember kívülről fújja: ahhoz, hogy pozitív változások jöjjenek az életedben ki kell lépned a komfortzónádból.
De ismered a komfortzónádat egyáltalán? Tisztában vagy a lelki-testi igényeiddel? Tudod-e azt, hogy mi az ami frusztrál, hogy mikor érzed magad tökéletes egyensúlyban, hogyan tudod a jó állapotokat minél tovább fenntartani? Hogyan viselkedsz egy-egy kellemetlen szituációban és vajon honnan ered e viselkedés gyökere?
Van-e önBIZALMAD?

Bízol- e igazán önmagadban? Ha szert teszel önismeretre- nő az önbizalmad. Ha nő az önbizalmad, bátrabb leszel. Ha bátrabb leszel elkezdhetsz gondolkozni azon, hogy vajon mi van komfortzónád határain túl.

Ezekhez a pozitív változásokhoz szeretnék segítséget adni  a Kreatív Élet Műhely őszi beszélgetéseivel, első lépésben az önismeret-önbizalom témakörben.

Első alkalom november 16.-a péntek 17-19 óráig.

Bp. V. Károly krt 3/a- oktatoterem.com címen.

Részvételi díj 2500 Ft/fő/alkalom. Az eseményhez előzetes regisztráció szükséges, amelyet a honlapon www.kreativeletmuhely.hu

lehet megtenni. A KR.É.M. csoportos találkozója kizárólag 3 biztos jelentkező esetén valósul meg.


2018. augusztus 8., szerda

Párkapcsolati filmek 2.-A szerelem művészete

A szerelem művészete című film igazi francia alkotás. Kis epizódokból áll, párkapcsolatokról, ismerkedésről, bizonytalanságokról szól. Kimondott és ki nem mondott vágyódásainkról. Emberi esendőségünkről.  Sokféle szituációt, kapcsolati dinamikát láthatunk, a teljesen szabad gondolkodástól, az abszolút bizonytalan döntésképtelenségig. Szabadságot adhatunk-e a másiknak, úgy, hogy ne sérüljön a kapcsolatunk? Lehet-e barátságot szerelemmel keverni? Mi történik ha nem akarjuk megbántani a társunkat de mégis szabadságra vágyunk? Végig mély empátia kíséri a szereplőket.   Nagyon kedves film, azoknak ajánlom, akik szeretik a francia filmek beszélgetős, kicsit hömpölygős hangulatát, amikor az ember, a lélek és a szexualitás egyformán fókuszban  van.

Két napja láttam, de a hangulata még mindig itt jár bennem.







www.kreativeletmuhely.hu

2018. augusztus 3., péntek

Párkapcsolati filmek 1. - Teljesen idegenek

Mobiltelefonok. Életünk részévé vált, egyfolytában nézzük, nyomkodjuk, üzengetünk. Vajon vannak- e titkaid a telefonodon?

Ma megnéztem egy filmet, egy nagyon érdekes filmet: egy baráti társaságról szólt, párok különböző problémáikról. Együtt vacsoráztak és egyszer csak elkezdtek játszani: mindenki kitette a telefonját az asztalra és bárkit hívtak, bárki kapott üzenetet, az ezáltal nyilvánossá vált. Természetesen lett is kalamajka rendesen- titkok derültek ki, csalások, családi konfliktusok és kötelékek szinte az összes olyan kapcsolat előkerült, amely egy családi-és/vagy párkapcsolati mediáción felmerül. Volt itt kamasz és szülő konfliktus, házaspár és szülőtől való elszakadás problémája, az őszinteség- őszintétlenség kérdése természetesen alapból felmerült, kiüresedett házasság, életközép válság, megcsalás, barátság próbája...minden.
kép forrása: Mafab/Medusa Dristibuzion

Ajánlom Mindenkinek megnézésre. És jól gondoljátok át- vajon mit őriztek a telefonon és azt bármikor kiraknátok-e egy asztalra? Vagy van mit átgondolni? Törlés legyen vagy döntés?


2018. május 30., szerda

Adatvédelem

Kedves Látogatók!

Ezúton értesítek Mindenkit, hogy ezen az oldalon semmilyen adatot nem tárolok, ez a blog nem kapcsolatfelvétel miatt készült.

2018. április 26., csütörtök

Élet a szuperérzékeny gyerekekkel

Minden évben tavasszal előveszem ezt a témát. Nagyon szeretem, szívemhez közel áll. A gyerekek 30% - a tartozik (kb.) ebbe a csoportba. Én is nevelek egy szuperérzékeny gyereket (valójában kettőt, de az egyikükön csak kisebb mértékben észrevehető). Az élet velük fantasztikus, csodálatos és különleges. Ugyanakkor egy állandó figyelmet, ráhangolódást igényel. Jobban, mint az átlagos gyereknél. Itt szeretném kihangsúlyozni, hogy a szuperérzékeny gyerekek  csoportjába nem tartoznak bele a különleges nevelési igényű gyerekek. Az egy egészen más megközelítést igénylő téma. (Ha már a mai világban mindent 'címkézünk'). Egy gyerek lelke sosem egyértelmű, mindegy, hogy érzékenyebb, átlagos, vagy különleges nevelést igényel. Mindegy, hogy soroljuk-e őket valamelyik csoportba - mindig az ő világukon keresztül kell közelíteni hozzájuk, és nem a mi elképzeléseinken keresztül.

Milyen is az élet egy szuperérzékeny gyerekkel? Teljesség igénye nélkül egy pár gondolat, bővebben a Kreatív Élet Műhely nyári szünet előtti utolsó összejövetelén beszélgetünk.

A legfontosabb, hogy megérthessük őket: egész másképp működnek, mint az átlag. Olyan szinten érzékelnek minden kis apróságot, rezdülést, kisugárzást a világból, társaikból, ami nagyon megváltoztatja a látásmódjukat. Minden apróságot észrevesznek: akár egy hangya megy el a lábuk előtt, akár ha az osztálytárs egy grimaszt vág, ha az utcán valaki nem tartja be a szabályokat... Ez a minden kis apróságra kiterjedő érzékeny figyelmük, különleges szenzoruk okozza azt, hogy sokkal hamarabb túlingerlődnek, mint egy átlagos velük egyidős. Ösztönösen kerülik is a hangos zajokat, a tömeget, nap végére türelmetlenek lehetnek. Sokkal nagyobb szükségük van a nyugodalmas pillanatokra. Általában nem szeretik a túl agresszív játékokat, a túl pörgetett filmeket. Ugyanakkor az átlagosnál finomabb lelkük következtében nagyobb az igazságérzetük, sokszor valamilyen tudományág profi ismerői, szeretnek saját teljesítményű sportokban elfáradni. (a csapatsportok nem feltétlenül nekik való).  Egy kicsit mindenhonnan kilógnak, ugyanakkor sokszor könnyedén jó tanulók és nagyon szerethetők.

Ez a pár gondolat, természetesen egy nagyon piciny szelete ennek a témának, és mindegyik gyerek kicsit más és más. De van néhány alapvető irány, amivel tudjuk őket segíteni. Ezekről beszélgetünk májusi Kreatív Élet Műhely találkozónkon. Erről részleteket itt:


https://www.facebook.com/kreativeletmuhely

2018. április 19., csütörtök

Állandóan a kommunikáció, a kölcsönös odafigyelés, egymás meghallgatása,  a jó beszélgetés a mániám. Tudom, hogy sok helyen és sokszor emlegetem ezt. De a szomorú tapasztalatom mégis az, hogy nem tudunk beszélgetni. Félreértjük egymást, nem is vesszük a fáradtságot, hogy a másikat meghallgassuk, megsértődünk, nem figyelünk.  Pedig az odafigyelés képessége alapvetően fontos a működő kapcsolatokhoz, mindegy hogy a házastársról, gyerekről, barátról, rokonokról van szó. Mert a jó beszélgetés titka, nem csak a saját mondandóm, hanem, az aktív, figyelő, értő hallgatás még nagyobb jelentőséggel bír. Vajon értem, érzem amit mond, vagy a saját futó gondolataimmal vagyok elfoglalva. Leülsz-e mindennap és adsz-e az életedből perceket a gyerekednek úgy, hogy közben nem mosogatsz, nem pakolsz, nem teregetsz, nem mobilt nyomkodsz, nem azon jár az eszed, hogy mit is akartál még csinálni? Hallod-e amit mond? Szemébe nézel -e, amikor hozzád beszél? El tudod-e érni a kamasznál, hogy elmondja mi nyomasztja? Jut-e időd a párodat végighallgatni amikor éppen megnyílni szeretne? Megérzed - e mikor kell csöndben maradni és mikor kérdezni? Titkos helyekre vezetnek ezek a képességek. Olyan ajtók nyílnak meg, amelyek egy életre javíthatnak a kapcsolatokon. Könnyen lekicsinyeljük ezt: ugyan, beszélgetni és hallgatni mindenki tud. Pedig ez nagyon nem így van. Az ember ösztönösen futtatja a párhuzamosan felmerülő gondolatokat, hajlamos beleszólni, a saját véleményét elmondani anélkül, hogy azt kérték volna, olyankor, amikor a másik még végig sem mondta a saját gondolatait. A jól működő kapcsolatok elengedhetetlen része a jó hallgatás. Fura igen, de akkor is így van. Mert még a legzárkózottabb embereknek is szükségük van arra, hogy megnyílhassanak.


Ezért is beszélgetünk a Kreatív Élet Műhely következő alkalmán a beszélgetésről. Hogy a kapcsolataink harmonikusak legyenek, legyen szó házastársról, barátságról, szülő-gyerek kapcsolatról.

Holnapig még lehet jelentkezni a részletek itt találhatók: https://www.facebook.com/events/1575667665821400

és a honlapon:www.kreativeletmuhely.hu


Ezeket az eseményeket kizárólag 3 biztos jelentkező esetén tartom meg, ennek egyetlen fontos magyarázata van: a csoportos beszélgetéshez, a kreatív feladatokhoz, hogy gyakoroljunk minimálisan ennyi emberre szükség van.




2018. március 17., szombat

Beszélgetünk?

Van egy kis bolt a közelünkben, egy kedves Ázsiából jött család dolgozik ott. A nagyfiú sokszor besegít a szüleinek délutánonként. Egyszer észrevettem magamon, hogy amikor rohanva fizetek (általában az iskolához megyek éppen), gyakorlatilag úgy fizetek és köszönök, hogy nem nézek a szemébe. Semmi különösebb oka nincs, egyszerűen annyira el vagyok merülve a pakolásba, a csomagjaim rendezgetésébe (valahogy mindig túl sok a táska, a szatyor, állandóan esetlennek érzem magam) hogy elmarad.  Mindeközben a fiú mindenkire mosolyog, mindenkinek a szemébe néz, türelmes. Ritkaság manapság, amikor tele vagyunk búval-bélelt hangulatú eladókkal. Azóta odafigyelek, hogy mindig ránézzek és mosolyogjak amikor köszönök. Meg kell becsülni a kedvességet és figyelmet, oly kevés jut belőle manapság.

Odafigyelés, egymásra hangolódás, empátia, türelem, másik meghallgatása, tisztelet ...-lassan eltűnő fogalmak. Hétköznapi életünk rohanásban telik, nem figyelünk, fáradtak, elégedetlenek, frusztráltak vagyunk. Elvesznek a bensőséges pillanatok, elfelejtünk egymásra figyelni, rövidített üzenetek küldünk, like-olunk és hangulatjeleket használunk, de ezzel ki is merül. Már elfelejtjük megkérdezni a másikat, hogy valójában hogy van. Tudjuk, hogy éppen dühös, boldog, bánatos vagy beteg- de már rég ültünk le vele egy gőzölgő kávé mellé beszélgetni. Lehet lakni egymás mellett, mint lakótársak, lehet gyereket nevelni kötelességtudóan és szeretve őket,  de az a plusz, ami a tényleges lényege lenne  a beszélgetésnek, a lelki kapcsolódásnak, amitől a másik megérzi, hogy most tényleg ott vagy, tényleg figyelsz rá, ebben a pillanatban csak ő a fontos és minden más századrangú, hogy társak vagytok legyen az felnőtt kötődés vagy gyerek -szülő kapcsolat, ez az érzés nem adatik meg. Már nincsenek nyugodt vacsorák, biztos időpontok amikor a család összegyűlik, csak úgy- nem kötelező ünneplés címen. Eltűnnek a felnőtt beszélgetések, nincsenek intim ellopott fél órák.  Pedig nem kell semmi különleges ahhoz, hogy jól működjön. Semmi olyan, amit bárki ne tudna megtanulni ha akarja. Ha fontos neki, hogy jó társa legyen a párjának, figyelő, értő szülője legyen gyermekeinek. 

A szülő-gyerek kapcsolatról, a jó beszélgetési technikákról, az egymásra hangolódásról, és a játszmákról lesz szó a Kreatív Élet Műhely áprilisi foglalkozásán. 


Helyszín: 1075 Károly krt. 3a félemelet, 22-es kapucsengő (oktatoterem.com).

Időpont: 2018. április 27 péntek, 18-20 óráig. 






2018. február 24., szombat

Sosem késő

Baj van. Szülőként és családi- és párkapcsolati mediátorként is figyelem évek óta, hogy milyen komoly szinten vesztik el a szülők a kapcsolatot a gyerekeikkel.
Túlingerlődött gyerekek, akik hamarabb találkoznak filmekkel, ronda beszéddel, internetes dolgokkal, mint hogy értenék azt. A túlingerlődés viszont viselkedési zavarokkal jár. Ráadásul értékrendek is módosulnak, hiszen mivel ezeket a hatásokat a legritkább esetekben követik magyarázó, értékelő beszélgetések, ők dolgozzák fel, segítség nélkül, nem megfelelően értelmezve a dolgokat. Vannak kötelezően programokra mászkálások, túlzsúfolt játszóházak, a babzsákokon alvó, mobilozó apukákkal, vannak áruházakban délelőtti programként vásároló babakocsit toló anyukás csoportok, örökké túlhajszolt, megállni, leülni, önmagukba elmélyedni, nyugodtan játszani képtelen gyerekek. A túl sok inger agressziót vált ki. Koncentráció zavarokkal jár és ezt a feszültséget másokon vezetik le a közösségben. Fáradtak, kialvatlanok és frusztráltak. Az sem segít, hogy egyre kevesebb a korlátozás a családokban. Látok családokat, ahol teljesen eltűnt már az, hogy rászólunk a gyerekre ha nem megfelelően viselkedik. Elvesztek a szülői ráhatások. Amikor a szülő nem is veszi észre, hogy a gyereke rondán beszél, hogy nem tud viselkedni, hogy fáradt és hogy valójában komoly segítségre szorul. Eltűntek a közös családi vacsorák, ahol mindenki elmondhatja mi történt vele a napfolyamán, nincsenek nyugodt összebújások, olvasások, beszélgetések. Nincsenek határok szabva- a szülőknek nincs magánéletük, mert a gyerekek mindenbe belenézhetnek, felnőtt beszélgetésben résztvevők, szülők telefonjait felvehetik, üzeneteit simán elolvashatják. És utána a szülő meglepődik azon, hogy a alsó tagozatos gyereke  megzsarolja és ő tehetetlen, mert a gyerek feltételeket szab, érzelmileg sarokba szorítva tulajdon szülőjét. Hova tartunk, amikor 8-9 éves gyerekek szülei széttárják a karjukat és azt mondják, amikor közlik velük, hogy gond van a gyerekkel, hogy nem tudnak mit csinálni, hogy nincsenek hatással saját gyerekükre.  Pedig fontos lenne, hogy tudjunk tenni, hiszen a gyerekek ilyenkor bizony segítségre szorulnak. Mert valami nincs rendben. Valami nem jó módon működik és ez minél hamarabb tisztázódik annál nagyobb esély van arra, hogy sikeres, boldog, kiegyensúlyozott felnőtt lehessen és képes legyen majd a saját gyerekeit segíteni. Ha nincs rendbe téve a probléma mindenki frusztrált, a szülő alkalmatlannak érzi magát, kétségei vannak, a gyerek viselkedési és értékrendi problémákkal küzd, hogyan is lenne minden rendben? Nem attól boldog egy gyerek, hogy mindent ráhagynak. Sőt, ha nincs mögötte biztos szülői magatartás, akkor hogyan bízhatna meg a szülőjében, hogy az képes lesz neki segíteni, ha problémája van? Ha nem is veszik észre, hogy nem érzi jól magát? Ha tehetetlenek már kiskorában? Ha a szülő a szülői feladataiban is bizonytalan, akkor hogyan lehetne egy biztos bázis a gyerek mögött? 

A jó hír, hogy sosem késő felderíteni a problémák, a tehetetlenség érzés okait. Mindig van megújulásra lehetőség. A Kreatív Élet Műhely tavaszi sorozatában a szülő-gyerek kapcsolatról fogunk beszélgetni. Ismét lesz szó kamaszokról, szuperérzékenységről, kommunikációs csapdákról és legfőképpen a megoldási lehetőségekről.  Az adott témák az alábbi linken lesznek meghirdetve: https://www.facebook.com/kreativeletmuhely

Aki egyénileg szeretne tanácsadásra jönni vagy családi mediációra jelentkezne az alábbi honlapon találja az elérhetőséget: www.kreativeletmuhely.hu