2018. április 26., csütörtök

Élet a szuperérzékeny gyerekekkel

Minden évben tavasszal előveszem ezt a témát. Nagyon szeretem, szívemhez közel áll. A gyerekek 30% - a tartozik (kb.) ebbe a csoportba. Én is nevelek egy szuperérzékeny gyereket (valójában kettőt, de az egyikükön csak kisebb mértékben észrevehető). Az élet velük fantasztikus, csodálatos és különleges. Ugyanakkor egy állandó figyelmet, ráhangolódást igényel. Jobban, mint az átlagos gyereknél. Itt szeretném kihangsúlyozni, hogy a szuperérzékeny gyerekek  csoportjába nem tartoznak bele a különleges nevelési igényű gyerekek. Az egy egészen más megközelítést igénylő téma. (Ha már a mai világban mindent 'címkézünk'). Egy gyerek lelke sosem egyértelmű, mindegy, hogy érzékenyebb, átlagos, vagy különleges nevelést igényel. Mindegy, hogy soroljuk-e őket valamelyik csoportba - mindig az ő világukon keresztül kell közelíteni hozzájuk, és nem a mi elképzeléseinken keresztül.

Milyen is az élet egy szuperérzékeny gyerekkel? Teljesség igénye nélkül egy pár gondolat, bővebben a Kreatív Élet Műhely nyári szünet előtti utolsó összejövetelén beszélgetünk.

A legfontosabb, hogy megérthessük őket: egész másképp működnek, mint az átlag. Olyan szinten érzékelnek minden kis apróságot, rezdülést, kisugárzást a világból, társaikból, ami nagyon megváltoztatja a látásmódjukat. Minden apróságot észrevesznek: akár egy hangya megy el a lábuk előtt, akár ha az osztálytárs egy grimaszt vág, ha az utcán valaki nem tartja be a szabályokat... Ez a minden kis apróságra kiterjedő érzékeny figyelmük, különleges szenzoruk okozza azt, hogy sokkal hamarabb túlingerlődnek, mint egy átlagos velük egyidős. Ösztönösen kerülik is a hangos zajokat, a tömeget, nap végére türelmetlenek lehetnek. Sokkal nagyobb szükségük van a nyugodalmas pillanatokra. Általában nem szeretik a túl agresszív játékokat, a túl pörgetett filmeket. Ugyanakkor az átlagosnál finomabb lelkük következtében nagyobb az igazságérzetük, sokszor valamilyen tudományág profi ismerői, szeretnek saját teljesítményű sportokban elfáradni. (a csapatsportok nem feltétlenül nekik való).  Egy kicsit mindenhonnan kilógnak, ugyanakkor sokszor könnyedén jó tanulók és nagyon szerethetők.

Ez a pár gondolat, természetesen egy nagyon piciny szelete ennek a témának, és mindegyik gyerek kicsit más és más. De van néhány alapvető irány, amivel tudjuk őket segíteni. Ezekről beszélgetünk májusi Kreatív Élet Műhely találkozónkon. Erről részleteket itt:


https://www.facebook.com/kreativeletmuhely

2018. április 19., csütörtök

Állandóan a kommunikáció, a kölcsönös odafigyelés, egymás meghallgatása,  a jó beszélgetés a mániám. Tudom, hogy sok helyen és sokszor emlegetem ezt. De a szomorú tapasztalatom mégis az, hogy nem tudunk beszélgetni. Félreértjük egymást, nem is vesszük a fáradtságot, hogy a másikat meghallgassuk, megsértődünk, nem figyelünk.  Pedig az odafigyelés képessége alapvetően fontos a működő kapcsolatokhoz, mindegy hogy a házastársról, gyerekről, barátról, rokonokról van szó. Mert a jó beszélgetés titka, nem csak a saját mondandóm, hanem, az aktív, figyelő, értő hallgatás még nagyobb jelentőséggel bír. Vajon értem, érzem amit mond, vagy a saját futó gondolataimmal vagyok elfoglalva. Leülsz-e mindennap és adsz-e az életedből perceket a gyerekednek úgy, hogy közben nem mosogatsz, nem pakolsz, nem teregetsz, nem mobilt nyomkodsz, nem azon jár az eszed, hogy mit is akartál még csinálni? Hallod-e amit mond? Szemébe nézel -e, amikor hozzád beszél? El tudod-e érni a kamasznál, hogy elmondja mi nyomasztja? Jut-e időd a párodat végighallgatni amikor éppen megnyílni szeretne? Megérzed - e mikor kell csöndben maradni és mikor kérdezni? Titkos helyekre vezetnek ezek a képességek. Olyan ajtók nyílnak meg, amelyek egy életre javíthatnak a kapcsolatokon. Könnyen lekicsinyeljük ezt: ugyan, beszélgetni és hallgatni mindenki tud. Pedig ez nagyon nem így van. Az ember ösztönösen futtatja a párhuzamosan felmerülő gondolatokat, hajlamos beleszólni, a saját véleményét elmondani anélkül, hogy azt kérték volna, olyankor, amikor a másik még végig sem mondta a saját gondolatait. A jól működő kapcsolatok elengedhetetlen része a jó hallgatás. Fura igen, de akkor is így van. Mert még a legzárkózottabb embereknek is szükségük van arra, hogy megnyílhassanak.


Ezért is beszélgetünk a Kreatív Élet Műhely következő alkalmán a beszélgetésről. Hogy a kapcsolataink harmonikusak legyenek, legyen szó házastársról, barátságról, szülő-gyerek kapcsolatról.

Holnapig még lehet jelentkezni a részletek itt találhatók: https://www.facebook.com/events/1575667665821400

és a honlapon:www.kreativeletmuhely.hu


Ezeket az eseményeket kizárólag 3 biztos jelentkező esetén tartom meg, ennek egyetlen fontos magyarázata van: a csoportos beszélgetéshez, a kreatív feladatokhoz, hogy gyakoroljunk minimálisan ennyi emberre szükség van.