Üresség? Csalódottság? Kétségek?
Amikor fiatalon szerelembe esünk és meghozzuk a döntést, összeköltözünk, együtt élünk, házasságra lépünk, családot alapítunk- még valójában nem tudjuk mit vállalunk. De ez jól is van így. Ha az ember kész forgatókönyvet kapna az életére vonatkozóan sosem kockáztatna, sosem fejlődne, egyszerűen elfogadná, ez van, nincs mit csinálni. De ez a lehető legnagyobb tévedés. Állandó mozgásban van egy kapcsolat. Folyamatosan változik külső és belső hatásokra is. Elég egy új élethelyzet és már rögtön borul az addigi dinamika. Gyerek születik. Férj karriert vált, vagy egyszerűen feljebb lép a munkahelyi rangsorban. Anya úgy gondolja szintén karriert épít. Felnőnek a gyerekek. Elérkeztek a nyugdíjas évek, újra sokkal több idő jut egymásra. Az is lehet, hogy nincs semmi rendkívüli esemény. Egyszerűen telnek az évek és változunk. Problémát okoz az is, ha csak az egyik fél halad és változik és a másik kizár minden fejlődési lehetőséget.
Miért is ne változna a kapcsolatunk? MIÉRT PONT A PÁRKAPCSOLATUNK MARADNA VÁLTOZATLAN?Ha minden változásban van, miért ne lenne ez kihatással a párkapcsolatunkra is? Hiszen minden, ami személyünket érintő hatás, az beépül az életünkbe. Lerakódik, hozzánk adódik, részünkké válik. Ezáltal változunk, változnak reakciónk, reagálásaink, kommunikációnk. Egymásra hatásaink.
Egy pár akkor tud jól együttműködni és együtt haladni, fejlődni, ha a változásokat is együtt követik. Ha tesznek azért, hogy együtt jól éljék meg életük különböző helyzeteit, új szakaszait. Mert az új élethelyzetekben újra kell építeni a kapcsolatot is. Lehet, hogy elég egy napirendet átszervezni. Lehet, hogy ideje megvizsgálni, hogy milyenek a családon belüli munkabeosztások. Lehet, hogy meg kell tanulni újra egymásra figyelni. Lehet, hogy sokkal összetettebb döntéseket kell hozni. Sajnos azt tapasztalom, hogy elfelejtettük hogyan kell egymásra figyelni. Meghallgatni, érzékelni, észrevenni a másikat. Hogy nem egyedül vagyunk egy kapcsolatban, hanem TÁRSunk is van. Az ember él napról-napra, mindenki csinálja a dolgát, sok az elvárás, a kihívás,a feladat. és elfelejtünk megállni. Megállni, hogy beszélgessünk. Hogy megkérdezzük a másikat milyen napja volt. Hogy érzi magát. Mit tehetünk érte. Elveszítjük az egyensúlyt. Szerepeket játszunk jobban, rosszabbul. Nyomjuk a napokat és nem figyelünk. Aztán egyszer csak azt vesszük észre, valami nem jó. A boldogság valahol máshol jár. Mi csak lézengünk az életünkben. (Persze tökéletes mesterei vagyunk annak, hogy ezt titkoljuk, és átverjük még önmagunkat is- például egy jó kis munkaalkoholizmussal). És ez a nagy semmi, ez az üresség simán kikezdi a kapcsolatokat. Hogy jutottunk el idáig? Hogyan haladunk tovább?
A párkapcsolati mediáció egy olyan módszer, ahol a kapcsolatban előforduló elakadásokat, változásokat, gondokat próbáljuk megoldani úgy, hogy mindenki jól járjon. Addig beszélgetünk, amíg olyan döntések, tervek, elhatározások, lehetőségek születnek meg, amellyel mindkét fél egyetért.
A kapcsolatok nagy része (80%-a) megmenthető lenne, ha a párok időben eljutnának mediációra.
Ha úgy érzed dolgoznál érte, ha javítanátok a kapcsolatotokon, ha megmentenétek- a párkapcsolati mediáció most akcióban.
Részletek itt: https://www.kreativeletmuhely.hu/
Ha annak idején adtál esélyt a kapcsolat elindulásának, most adj egy esélyt a folytatásnak!