2015. április 16., csütörtök

A konfliktusok és a külső segítség


Minden párkapcsolatban vannak konfliktusok. Én 15 éve élek házasságban, elkerülhetetlen, hogy időnként össze ne ütközzenek az érdekeink. Amikor fiatalabb voltam azt hittem, hogy egy párkapcsolatnak ott a vége ha a két fél elkezd valamin vitatkozni. Az, hogy ez a fajta rossz gondolatkör honnan jön, mára már tudom, de az egy külön bejegyzést érdemel. Megtanultam, hogy a vita és a konfliktus lehet építő és előrevivő jellegű, de azt is, hogy ez nem minden esetben az. Érdemes átgondolni, hogy ki melyik szintnél tart.

A lényeg, hogy a konfliktusoknak különböző szintjei vannak, (összesen 9) ezt nagyon jól kidolgozta egy tudós (Friedrich Glasl), és a különböző szintek más - más eredménnyel zárulhatnak. Egy kicsit összefoglalom, hogy melyik az a pont, amikor érdemes még külső segítséggel azon dolgozni, hogy a kapcsolatot helyrehozzuk.

1. szint: a MEGKEMÉNYEDÉS: szintje, ez gyakorlatilag arról szól, hogy valami miatt feszültség jön létre a felek között.

2. szint: VITA: itt kiderülnek a különböző álláspontok, hogy véleménykülönbség van, de ez pozitív, konstruktív lehetőségeket is hordoz magában.

3. szint: SZAVAK NÉLKÜL: ha eredménytelennek érzik a vitájukat a felek visszavonulnak - mindenki behúzódik a kis csigaházába és megszakítják egymással a kapcsolatot - kerülik egymást.

Ez a három szint az, ahol érdemes nyitott füllel és értő figyelemmel hallgatni a másikat, megvizsgálni az ő szempontjait is, mert ez a konfliktus még építő jellegű, ebből még külső segítség nélkül is lehet pozitív megoldással kijönni. Ez még egy győztes-győztes felállás lehet.

4. szint: KOALÍCIÓ: itt már a felek hajlamosak egy harmadik személyt bevonni a játszmájukba, szövetségest keresnek, aki megerősíti őket az igazukban, a másik féllel szemben.

5. szint: TEKINTÉLY ELLENI TÁMADÁS: úgy támadják egymást az érintett felek, hogy közben bevonják a szövetségeseiket is, azzal a céllal, hogy a másik fél tekintélyét lerombolják, személyét negatív aspektusból láttatják.

6. szint: ULTIMÁTUM: A feszültség folyamatosan nő, már fenyegetések hangzanak el. Feltételeket szabnak egymásnak.

Ezen a három szinten már szükség van külső, pártatlan segítség bevonására ahhoz, hogy mindkét fél a számára elfogadható megoldáshoz jusson. Különben kényszerítés hatására megkötött békülés az egyik fél számára vesztes pozíciót eredményez, amely hosszútávon nem életképes egy kapcsolatban. Győztes-vesztes felálllás.

7. szint: KORLÁTOZOTT MEGSEMMISÍTŐ TÁMADÁS: fenyegetések hatástalanok, az ellenérzés nő.  Rossz szándékú hozzáállást feltételeznek  egymásrólverbális megsemmisítés, de akár fizikai erőszak is előfordulhat ezen a szinten. 


8. szint: A MÁSIK FÉL TELJES MEGSEMMISÍTÉSE: elvesznek a határok, cél a másik teljes tönkretétele.

9. szint: MEGSEMMISÍTÉS BÁRMI ÁRON: már akár saját megsemmisülés, önmagukban tett károkozás árán is céljuk a másik teljes megsemmisítése.

Az utolsó három szinten a konfliktusok megoldása már nem lehetséges cél a kapcsolat minél kisebb veszteséggel járó lezárása. Itt már mindkét fél vesztes, és a külső segítség csak hatalmi kényszer (bíróság, rendőrség) formájában lehet eredményes. 


És egy film, amely megmutatja ennek a 9 szintnek mindegyikét: Rózsák háborúja.  Nagyon remélem, hogy minél kevesebb pár jut el az utolsó 3 szintre- ahogy a filmben is elhangzik: "Egy válás menjen le minél simábban, minél zökkenőmentesebben vagy menjen haza és szedje össze a romokat amelyek ifjúsága szerelmei voltak valaha."



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése