2016. május 15., vasárnap

Motivációk női oldala

Az elmúlt időszakban sok helyen lehetett cikkeket olvasni a vállalati motivációs módszerekről, és hogy mennyire megváltoztak már az igények. Igen, az igények megváltoztak, de a lehetőségek még mindig nagyon egysíkúak. Nagyon rossz tapasztalataim vannak (saját és másoktól hallott is) ebben a témában. Én, aki leginkább a nők lehetőségeinek javítását, a női oldal erősítését mind önbizalom, mind karrierépítés, új lehetőségek mentorálását, női vezetők támogatását tűztem ki célul, érzékenyen figyelem mennyire nem értik még mindig a cégek, cégek vezetői, hogy mivel lenne érdemes a női alkalmazottakat motiválni. Itt elsősorban a privát vállalatokra gondolok, ahol nagyon sok múlik a felsővezetői hozzáálláson. Még mindig azt hiszik, hogy a munkavállaló a cafetéria szóra ugrik, és a béren kívüli juttatások nyomnak a latban annyit, hogy ettől örömmel rohan elvállalni a munkát. Mivel iszonyú nagy harc van egy-egy jó állásért úgy gondolják ez nagyon vonzó. Pedig ez már rég nem így van. Ráadásul a tapasztalat az, hogy szégyenteljesen kevés alapfizetést ajánlanak hozzátéve, hogy gondolja meg, hiszen ehhez még jön étkezési jegy, bérlet, egészségügyi ellátás...stb. Hol- mi. (őszintén szólva ezeket összeadva is éppen, hogy egy elfogadható fizetés jön ki a legtöbb helyen).

Pedig a női alkalmazottakat sokkal jobban lehetne motiválni rugalmas munkaidővel, otthonról is végezhető munkalehetőséggel (legalább alkalmanként pl. ha beteg gyerek van). Számtalan olyan pillanat van, hogy egy kis rugalmassággal sokkal jobban ott lehetne tartani a dolgozókat, lelkes munkatársakká válnának. Sok anyukát ismerek aki például simán tudna osztott munkaidővel dolgozni: délelőtt a munkahelyen, délután a gyerekekért menne, és amikor apuka hazaért újra tudna 3-4 órát munkával tölteni.  A nők legtöbbje most is adminisztratív feladatokat lát el a vállalatoknál. Ezek igen nagy része, nem feltétlenül kötődik az irodai léthez. Manapság, amikor ennyire modern eszközöket használunk, nem olyan nehéz ügy pl. feldolgozandó adatokat, kimutatásokat, megírandó leveleket otthonról intézni. Tudunk skype-olni, mobilozni, gyakorlatilag folyamatosan elérhetők lenni.

Szerintem a nők kimondottan jól tudnak dolgozni, ha értelmét látják. Nincs jobb szervező egy nőnél, aki napi gyakorlattal rendelkezik az időbeosztásról, a logisztikáról, a különböző személyiségek összehangolásáról. (Ezeket minden családanya rutinszerűen műveli nap mint nap.) Nem véletlenül tudnak a női vezetők olyan dolgokat is észrevenni, megérezni- ami mellett egy férfi simán elmegy.

A rugalmas munkaidőn kívül a másik a képzés. A képzési lehetőségekkel is jól lehet motiválni a női alkalmazottakat. Mindenki szereti minél jobban bebiztosítani magát, minél több dologhoz érteni. Elég megnézni egy női kreatív oldalt az interneten, hihetetlen sok időt, energiát és pénzt képesek áldozni akár egy olyan tanfolyamra is például, amely pusztán arról szól, hogyan tudnák még jobban szervezni az életüket. Akkor nem olyan nehéz kitalálni, hogy mennyire ösztönző lehet, akár egy olyan tanulmányi támogatás, ahol az állása biztosítása, a feljebb jutási lehetőségének megvalósítása,  és egyáltalán a kompetenciák növelése kerül előtérbe. Kompetenciák növelése. Kulcsszó. Ilyen világot élünk, senki sem ülhet nyugodtan a babérjain. Mindig meg kell újulni, új ismeretekre szert tenni. Ha mindezt az általunk választott cég biztosítja, akkor kölcsönös elégedettség alakítható ki.

Verbális elismerés. Hiába bármiféle jutalom, cafetéria, ha ez hiányzik. A szóbeli elismerés. Mert mi nők, igenis vágyunk rá. Sokkal fontosabb, mint azt a vezetők általában gondolják.

És, hogy teljessé tegyem a kört: ezek a fenti megállapítások természetesen általános körök, amelyek nem működnek egy nagyon fontos tétel nélkül: Minden vezetőnek kötelessége lenne személyre szabottan megismerni, hogy a beosztottjait mivel lehet legjobban motiválni. Természetesen ha fontosnak tartja, hogy jó hangulatú, sikeres csapata legyen. (Aki ennek nem érzi szükségességét, az ne is várjon kiugró eredményeket).

Ugyanis mindenki másképp működik, más belső "rugóra" jár, ezért nagyon is személyre szabott motivációkat kellene kidolgozni. Ez nem is lenne annyira bonyolult, de sajnos a legtöbb vállalati környezetben ezzel nem akarnak különösebben foglalkozni. Így viszont marad a vándorlás, előbb-utóbb az elégedetlen alkalmazottak vagy elmennek, vagy kiégnek és akkor már nem is lehet tőlük eredményt elvárni.

Business coaching, vezetői coaching kiválóan alkalmas a motivációk megismeréséhez vezető lehetőségek kidolgozására. Ha úgy érzi, hogy jobban szeretné ismerni önmagát, hogyan és mivel lehet sikeresebb, illetve beosztottjait hogyan ismerhetné meg jobban:

 http://www.kaukusz.hu

Az újrakezdők coach-a, a női vezetők mentora.







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése