Tudom már sokan és sok helyen... Sőt a köztudatban már az angol kifejezés "Burn out" is hétköznapivá kezd válni.
Ennek ellenére a körülöttem lévő, és ismerős családokban is legalább egy embert tudok mondani, aki ettől szenved, ennek a tüneteit viseli és nem tudja, hogy mit tegyen ellene. Pedig itt is, mint sok más problémánál az időben "elkapott" probléma hamarabb megoldható. Nem mindegy, mert amikor már a pszichoszomatikus tünetek is megjelennek akkor már sokkal hosszabb utat kell bejárni. Azért jó hír, hogy az út bejárható és van kijárat a végén. Coachinggal nagyon jól feltérképezhető, hogy milyen változtatásokat igényelne az illető élete.
Ne sumákuljunk hát, ha gondunk van, tényleg próbáljuk megoldani- és nem ciki segítséget kérni. Hiszen aki benne él a problémában sokszor már nem látja az utat...
Amikor egy lelkes, munkára fókuszáló- nem érek rá semmire- időszakot felvált egy higgadt, nyugodt időszak az rendben van. De amikor ez az egyensúly nem jön el, hanem összesűrűsödnek a dolgok, fáradtak vagyunk és rosszkedvűek, azt vesszük észre, hogy valójában már nincs kedvünk elindulni dolgozni, elkezdünk késni, mi akik mindig 15 perccel korábban ott voltunk, az már a kiégés jele. Alulmotiváltság, már nem lelkesedünk a kollégákkal való beszélgetésekért, már nincsenek világot megváltó terveink, mert úgy érezzük teljes mértékben felesleges. Ehhez társul, vagy követi az, amikor már úgy érezzük ránk szálltak, több embertől óvakodunk, mint barátkozunk, már nem érezzük azt, hogy ez a munka "nekünk van kitalálva". És itt már mindenképpen kell foglalkozni ezzel a problémával, mert ha ez sokáig tart és folyamatosan ilyen frusztrált feszültségben élünk, megjelennek, megjelenhetnek a betegség tünetek is. Elkezdődnek a különböző kivizsgálások- szerencsés esetben nem találják okát a tüneteinknek. Pedig ok van, csak nem jó helyen keresik.
A lényeg, hogy ne verjük át magunkat, foglalkozzunk a belső igényeinkkel is, mert mindenkinek ez az egy életet van (legalábbis erről biztosan tudunk), és jó lenne ezt minél nagyobb mosollyal az arcunkon végig élni.
Life- és business coaching: http://www.kaukusz.hu
A Kreatív Élet Műhely (KRÉM.) blog oldala, ahol személyes gondolataim olvashatóak, de mindig a szakmai elhivatottságomból adódóan- célom, hogy minél több boldog, önmagával jóban levő, céljait elérő emberrel találkozhassam.
2015. október 27., kedd
2015. október 13., kedd
Beszélgetünk vagy elbeszélgetünk egymás mellett?
Vajon hány olyan pár van akik minden egyes nap tényleg egymásra figyelve beszélgetnek? Ti tényleg figyeltek egymásra? Vagy futnak a saját gondolataitok párhuzamosan? Szoktál közbeszólni, magadra terelni a témát? Ha igen, ideje megtanulni az igazi figyelmet.
A valódi, értő hallgatás és figyelem olyan koncentrált képesség, ahol a figyelmünk teljes mértékben a másikra fókuszál. Teljes lényünkkel őt hallgatjuk, mimikánkkal kísérjük őt és csak esetleg rásegítő, tovább gördítő kérdéseket teszünk fel. Önmagunkat kikapcsoljuk- nem engedjük, hogy elinduljanak a saját gondolataink.
Ez így leírva oly egyszerűnek tűnik, de valójában ezt a technikát igen sokat kell gyakorolni ahhoz, hogy sikeresen és természetesen tudjuk használni. Pedig csodákat művel. Ilyenkor derül ki az, hogy akár hallgatag párunk is milyen könnyedén megnyílik, amikor érzi, hogy 100%-os figyelmet kap. Hogy nem mi vagyunk a középpontban, hanem tényleg ő számít. Amikor még "csak" tanulgattam ezt a technikát és nem volt természetes része az életemnek (hiszen én is, mint a legtöbb ember közbeszóltam, magam álláspontját kezdtem el magyarázni, mindent kommentáltam)- a kisfiammal is gyakoroltam. Amikor először beszélgettünk így, hogy tényleg 100%-an figyeltem, és megálltam, hogy ne szóljak közbe, csak hagytam, hogy mindent elmondjon és kis, apró továbbsegítő kérdéseket tettem fel a reakciója fantasztikus volt:- "Anya, hogy mi ma milyen jót beszélgettünk! Máskor is legyen így"- pedig mi tényleg sokat szoktunk beszélgetni, mégis megérezte a különbséget, úgy, hogy közben észre sem vette, hogy kétszer olyan hosszan és részletesen mesélt a napjáról, mint máskor és én pedig nem is szólaltam meg.
Kamaszok is nagyon hálásak tudnak lenni amikor egy kamasz mediáción úgy érzik, végre van valaki aki tényleg figyel rájuk. Sőt az üzleti életben, munkahelyen is nagyon jól jön, ha ismered ezt a technikát.
Amennyiben párkapcsolatban, családban, de akár a szakmai életedben is problémád van a kommunikációval, ha a beszélgetés sokszor félresiklik, amikor nem derül ki a lényeg, a life-és business coaching is, és a párkapcsolati, családi mediáció sokat segíthet. Szívesen segítek.
http://www.kaukusz.hu
A módszert különben játékos formában a coaching klub következő találkozóján (november végén, részletek később) is gyakorolni fogjuk, mert nem mindegy, hogy tudunk-e jól beszélgetni és ténylegesen figyelni a másikra, vagy csak elbeszélgetünk egymás mellett.
Címkék:párkapcsolat, coaching, mediátor
beszélgetés,
coaching család,
értő hallgatás figyelem,
kamasz
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)